Zpět do obchodu
 
 

Funguje masážní válec vůbec? Je to vědecky podložená technika?

Internet a zejména pak sociální sítě jsou zahlceny spoustou informací a je velice jednoduché se ve spoustě poznatků ztratit. Často pak dochází k šíření polopravd, nepravd a vytváření nejrůznějších mýtů nejen v oblasti sportu. Nejrůznější společnosti propagují efekty pomůcek všeho druhu, na základě neověřených informací, za cílem zvýšení prodeje daného produktu. Jediným spolehlivým způsobem pro orientaci v těchto informacích je tak čerpání z vědeckých studií. Stejně tak tomu je i v posledních letech nové techniky v oblasti sportovní regenerace - automasáže, která je také nazývána jako self-myofascial release (SMR) za použítí masážních válců popřípadě tyčí a míčků. Zda má tato technika nějaký efekt na náš organismus nebo je to pouhý marketingový krok různých společností Vám přinášíme v následujícím odstavci. 

 

Jak tedy masážní válce/míčky působí na naše svalová vlákna?

Tlak vytvářený na svaly prostřednictvím masážních válců stimuluje Golgiho tělísko (úkolem gol. tělíska je bránit přepětí svalů a šlach) a snižuje napětí svalů (Junker & Stöggl, 2015). Další prokázaným účinkem je zlepšená hydratace svalové tkáně při použití masážního válce. V momentě provádění automasáže masážním válcem dochází ke stlačení svalové tkáně jako houby, přičemž pomyslná houba (svalové vlákno) se poté naplní tekutinou, která zlepšuje pohyb mezi jednotlivými vrstvami fascie (povázky = "pavučina" proplétající svalová vlákna) a zvyšuje průtok krve (Schleip & Müller, 2013). Několik odborných studií potvrdilo pozitivní efekt masážních válců, pokud je s nimi pracováno adekvátně, na rozsah pohybu např.: hamstringu a kvadricepsu (MacDonald et al., 2013; Sullivan et al., 2013).

Masážní válce mohou zabránit chronickým bolestivým stavům měkkých tkání a dysfunkčnímu držení těla. Mimo jiné také může správně provedená masáž zkracovat dobu regenerace a napomoci k lepším výkonům (Junker & Stöggl, 2015). Naopak nesprávné zacházení s masážní válcem může tělu i škodit. Pokud nemáte zkušenosti s masážními válci, doporučejeme pár základních cviků

 

 

Literatura: 

Junker, D. H., & Stöggl, T. L. (2015). The Foam Roll as a Tool to Improve Hamstring Flexibility. Journal of Strength and Conditioning Research29(12), 3480–3485.

MacDonald, G. Z., Penney, M. D. H., Mullaley, M. E., Cuconato, A. L., Drake, C. D. J., Behm, D. G., & Button, D. C. (2013). An Acute Bout of Self-Myofascial Release Increases Range of Motion Without a Subsequent Decrease in Muscle Activation or Force. Journal of Strength and Conditioning Research27(3), 812–821.

Schleip, R., & Müller, D. G. (2013). Training principles for fascial connective tissues: Scientific foundation and suggested practical applications. Journal of Bodywork and Movement Therapies17(1), 103–115.

Sullivan, K. M., Silvey, D. B. J., Button, D. C., & Behm, D. G. (2013). Roller-massager application to the hamstrings increases sit-and-reach range of motion within five to ten seconds without performance impairments. International Journal of Sports Physical Therapy8(3), 228–236.

 

Nahoru
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace